Zubni kamenac predstavljaju čvrste naslage nataložene na zubima. Njega u osnovi čini kalcifikovan zubni plak (naslage na zubima). Ovaj zubni plak se nakuplja tolom celog dana i u mekom je stanju.
Problem nastaje kada se te meke naslage nakupljaju u dužem vremenskom periodu i ne budu uklonjene. Vremenom dolazi do njihove kalcifikacije i zubni plak se pretvara u zubni kamenac.
Redovnim održavanjem oralne higijene (pranjem zuba bar dva puta na dan) Vi uklanjate meke naslage i smanjujete mogućnost stvaranja zubnog kamenca.
Od čega se sastoji zubni kamenac?
Kamenac se sastoji od neorganskih i organskih materija,i čvrsto je vezan za zub i nije ga moguće ukloniti samo pranjem zuba. To je zato što se on taloži u slojevima na Vašim zubima i ima hrapavu površinu, što ga čini jos više prijemčivijim za nove naslage i bakterije iz njih.
Boja kamenca varira od bele do tamno žute. Tamna boja ukazuje na starost kamenca i uslovljena je taloženjem pigmenata iz hrane i duvana na njega. Takođe su pušači osobe koje su podložnije stvaranju kamenca i na njihovim zubima se često može uočiti kamenac koji je specifične tamne boje usled prebojenosti katranom.
Kamenac se najčešće stvara u predelu vrata zuba, ali u nekim slučajevima može čak i da prekrije i celu krunu zuba. Mesta u zubnom nizu koja su najprijemčivija za nastanak kamenca su unutrašnje strane donjih sekutića i spoljašnje površine gornjih kutnjaka. Razlog tome je bliska pozicija pljuvačnih žlezda u tim delovima zubnog niza, te samim tim se brže mineralizuju zubne naslage u tim regijama.
Zubni kamenac i bolesti desni
Zubni kamenac je direktan krivac za pojavu parodontopatije kod pacijenata. Nakupljanje mekih zubnih naslaga prouzrokuje u prvoj fazi upalu desni (gingivitis).
Upala desni koja nije pravilno tretirana i kalcifikacija mekih naslaga neminovno vodi u parodontopatiju. To znači da uklanjanjem kamenca sa zuba Vi praktično prevenirate nastanak parodontopatije ili sprečavate njeno dalje napredovanje ukoliko je do nje već došlo.
Da li je uklanjanje zubnog kamenca bolno?

Pre i posle uklanjanja kamenca
Skidanje kamenca sa zuba ne spada u invazivne stomatološke intervencije. U osnovi, ne bi trebalo da bude bolna intervencija.
Ovde i ne možemo govoriti o pravom bolu. Pre možemo reći da se radi o osetljivosti zuba pri skidanju kamenca. Neki pacijenti kažu da im uklanjanje kamenca jako prija, dok drugi osećaju osetljivost u predelu vratova zuba pri njihovom uklanjanju. Moglo bi se reći da je osećaj koji pacijenti imaju pri uklanjanju kamenca sa zuba prilično individualan i drugačiji kod svakog pacijenta.
Ono što pacijent može da oseća kao “bol” je najčešće posledica toga što zbog dugotrajnog taloženja kamenca na zubima dolazi do pritiskanja tog kamenca na desni zuba, koje se povlače i dolazi do ogolićenja vrata zuba. Tako ogoljeni vratovi zuba su prilično osetljivi jer taj deo zuba nije prekriven sa gleđi koja je najjača barijera zuba.
Zato ta hladnjikava voda pod pritiskom, koja se koristi prilikom uklanjanja kamenca ultrazvučnim aparatom, može izazvati sevajuće senzcije. Taj osećaj, ukoliko se uopšte i javi, gubi se jako brzo nakon uklanjanja kamenca.
Koliko često treba skidati kamenac?
Ukoliko su postojale velike količine kamenca koji nije uklonjen u dužem vremenskom periodu, oporavak će teći sporije, a posledice koje je on ostavio po desni i sam zub upravo od toga i zavise. Iz svih gore navedenih razloga poželjno je da na preventivne stomatološke preglede odete jednom u 6 meseci i nećete biti u riziku od stvaranja i nagomilavanja zubnog kamenca i posledica koje on može da ostavi.